Sokaktól hallom azt a képtelenséget, hogy egy-egy hosszabb ott-tartózkodás során már mintha unatkoznának a nyaralójukban. Akkor merül ez fel, hogyha a nyaraló a hegyekben van, erdő mellett, s egy hétig esik, sárban nem lehet az erdőt járni, és a közelben csak álmos falucskák vannak – mit lehet ilyenkor tenni? Engem sosem érintett ez a probléma, méghozzá azért, mert tökéletesen jól érzem magam a hobbijaimmal a házba bezártan is. Sőt, ezeket csak a házban tudom űzni, mert konyha, fürdőszoba, speciális felszerelés kell hozzá. Miről is beszélek? Nos, az én kedvenc időtöltésem a gyertyaöntés és a szappankészítés. Egy kicsit hadd meséljek róla, hátha nektek is jól jön még ez, amikor a nyaralótok ablakában ültök, és nézitek a zuhogó esőt.
Tehát a gyertyakészítést említettem. A gyertyakészítéshez az alapanyagokat itt szoktam beszerezni, a Pipereportál nevű oldalon, mert itt mindent megtalálok egy helyen, amire szükségem van. Mik is ezek? Nyilvánvalóan kell a gyertyához egy vagy több alapanyag, amit formába öntök. Szükséges az öntőforma is, illetve kanóc. A méréshez edény, és főzőedény, ami jól bírja a hőt, hisz ebben olvasztjuk meg a gyertya alapanyagául szolgáló viaszt, hogy majd felvegye azt a formát, amit szánunk neki.
Ezután jön a gyertya megbolondítása. Lehet bele színeket csepegtetni, csillámport, ami gyönyörű hatást kelt, ahogy olvad. S ott vannak még az illóolajok is, a gyertya esszenciája. Mert a vizuális élményen kívül más érzékeinket is ingerli egy jó gyertya. Az illatok elvarázsolnak, hangulatot teremtenek. A kedvünk szerint válogathatunk édesebb, bódítóbb, vagy frissebb, ébresztőbb illatok között. Nekem napszak és évszak szerint is változik, hogy milyen illat a nyerő. Vannak ökölszabályok, amik általában bejönnek, de érdemes mindenkinek egyedileg kísérleteznie, hogy megtalálja a tökéletes harmóniát.
A kész gyertya remek dísze lesz a nyaralónak, a gyertyakészítés ezért is hasznos, amellett, hogy kiválóan megnyugtat maga az elkészítési folyamat. Számomra felér egy meditációval. Kíváncsi lennék, hogy más is így van-e ezzel. Engem lenyűgöz, ahogy a szilárd viasz fellazul, ahogy belekerül a csillám, a színek egymásba folynak, majd ismét megszilárdul a viasz, csak épp illatosan, színesen, formába öntve. Az ismerőseimnek gyakran kedveskedek a magam készítette gyertyákkal, s még nem volt rájuk panasz. Egyedül arra kell figyelni, hogy semmi gyúlékony ne kerüljön a gyertyába, de a Pipereporta oldala jól láthatóan feltünteti, hogy melyik anyag mihez való, így nem nyúlhatunk mellé.
Szóval ha engem kérdeztek, töltsétek ezzel az időt, mert a gyertyaöntéssel eltöltött idő nem vész kárba. Szépet alkotni öröm. Van valami varázslatos abban, hogy létrehozunk valamit, ami azelőtt nem létezett. S ha oly illatokat válogatunk össze, mik eddig csak elszeparálva voltak, úgy máris alkottunk valami egyedit. Majd ha megszilárdult az alkotásunk, egy alkonyon meggyújthatjuk a gyertyát, s a családdal közösen élvezhetjük azt, amit közösen alkottunk meg. Hát nem csodás? Jobban értékeli azt az ember, mintha készen vette volna. A lángocskában ott van a közös élmény, az együtt töltött idő, az öröm. Ugye, hogy most már nem fogtok unatkozni a nyaralótokban esős napokon sem?
Nézzetek szét a Pipereportán, mert a gyertyaöntés mellett szappan, ajakír, fürdőbomba, s mindenféle kence elkészítéséhez való alapanyagokat meg fogtok találni. Az illatok tömkelegéről nem is beszélve! Nincs az a válogatós ember, aki ne találna magának valamit. Az újdonságokat is követni lehet, vannak ugyanis aktualitások is, érdemes tehát időnként visszatérni és körbe nézni, hogy mi érkezett.